BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Макфрон: Питајте Србе да ли се њихов живот променио отварањем нових поглавља?

Макфрон: Питајте Србе да ли се њихов живот променио отварањем нових поглавља?
05.12.2019. год.


Француски председник Емануел Макрон поновио је да се експлицитно противи отварању приступних преговора са било којом земљом-кандидатом пре него што дође до реформе преговарачког процеса, а сматра да је садашња процедура преговора бирократска, конфузна, нејасна.


„Сматрам да је процедура преговора коју имамо данас превише бирократска, конфузна, нејасна. Ево, питајте Србе да ли се њихов живот променио отварањем нових поглавља? Не бих рекао“, изјавио је Макрон, по завршетку самита НАТО-а у Лондону.

Он је поручио да Француска није била једина чланица ЕУ која се противила отварању приступних преговора са Скопљем и Тираном, али да је спреман да „поново“ прихвати „улогу негативца“.
„Пре било ког следећег отварања преговора, експлицитно кажем да желим да дође до реформе наше процедура преговарања“, каже Макрон, а преноси Танјуг.

Он је оценио да Европа није спремна и да нису испуњени услови за почетак приступних преговора са новим кандидатима и заложио се за редефинисање процедуре преговарања о чланству у ЕУ како би процес постао „више стратешки“.

Макрон је поновио свој захтев за реформом која би процес приступања ЕУ учинила реверзибилним и омогућила диференцијацију.

„Крајњи циљ свега тога је да чврсто усидримо Западни Балкан на европску страну. Знамо да је то геополитички изазов — избећи интервенције других земаља, избећи дестабилизацију која је ризик и за те земље и за Европу. То је усидравање које за неке можда значи приступање ЕУ, али треба бити јасан — то значи и фазу стратешког партнерства и јачег инвестирања“, објашњава Макрон.
Истовремено, француски председник је позвао ЕУ да мисли и о сопственој реформи.

„Противим се сваком проширењу ЕУ које није праћено дубоком реформом функционисања Уније“, поручио је Макрон.

Он је оценио да ЕУ са тренутним бројем чланица тешко или никако не функционише и да би, пре уласка нових земља, оперативност Уније у смислу доношења одлука и броја комесара требало поставити на нове основе.

„Они који подржавају проширење морају да прихвате више одлучивања квалификованом већином и то да неће свака земља имати свог комесара“, закључио је Макрон.


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Ирина Калашникова/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У неким случајевима и до 50% бензина који Кијев додељује заврши у приватним рукама, преноси Страна.уа


Амерички узбуњивач изјавио је да су резултати парламентарних избора у блоку лош знак за америчког председника Џоа Бајдена

Његов шеф кабинета Андреј Јермак је де факто владар државе, тврдили су критичари агенцији


Немачки и француски лидери требало би да се повуку након што су претрпели штетне поразе на изборима за ЕУ, тврди бивши руски председник

Допуштање руске победе у сукобу лишило би Америку приступа огромним минералним ресурсима, изјавио је Линдзи Грејем


Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА