BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија у Светском мору

Русија у Светском мору
27.06.2014. год.


Русија је земља музеја. Скоро три хиљаде државних музеја допуњава на стотине приватних. Међу њима су чувени Музеји Московског Кремља и петербуршки Ермитаж, као и скромни регионални музеји, музеји са вековном историјом и млади музеји. Сви заједно они су ризница гигантског обима информација о Русији — њене необухватне меморије.

У најзападнијој тачки Русије, у Калињинграду, на обали Балтичког мора налази се Музеј Светског мора. Он је био отворен 1990. године и налази се делимично на копну, делимично у водама Калињинградског залива. Годишње овамо долази до 400 хиљада посетилаца. Заменик директора музеја Виктор Стрјук је истакао:

- Основни правац делатности нашег муезја је историја проучавања светског мора од древних времена до данас. Акценат стављамо на домаће морепловце, мада показујемо све поморске земље и народе. Други правац је природа светског мора. Музеј се сада налази у развоју. Градимо три зграде, једна од њих је центар Планета океан, где ћемо представити природу светског мора у целини: 8 спратова, 6000 квадратних метара површине!

Главна експозиција назива се Свет океана. Додир. Велики успех код публике имају огромни речни и морски акваријуми са њиховим разноврсним становницима. А уз то и колекција шкољки и корала, највећи у Русији скелет кита. Мада највећа знаменитост је једини у Русији Кеј историјске флоте — то је водени део музеја. У пристаништу је између осталог брод космичке везе Космонаут Виктор Пацајев, подморница Б-413 и рибарски брод-музеј СРТ-129. Ипак почасну улогу у том поморском низу има брод под називом Витез, сматра сарадник музеја Јулија Степанчук:

- Научно-истраживачки брод Витез је главни музејски објекат, на којем причамо о историји проучавања светског мора. Обновљене су научне лабораторије, показане службене просторије и кабине — како је живела посада, како је радила, која открића је направио овај брод и људи који су радили на њему. И зашто је читав период у историји науке добио назив епоха Витеза.

Витез је своју прву научну пловидбу извео 1948. године. За 30 година морских похода таквих пловидби било је 65 — скоро 8 хиљада научних станица у Тихом, Индијском и Атлантском океану. Витезу припада светски рекорд дубоководног сидрења — 9 хиљада километара 600 метара. Захваљујући Витезу биле су затворене скоро све беле мрље на карти подводног рељефа светског мора и откривено је скоро 1200 нових видова животиња и биљака, појавила се нова област науке — синоптичка океанологија.

Од краја јула овде почиње да ради Војно-поморски центар. Он ће представити изложбу поводом стогодишњице почетка Првог светског рата — Рат на мору. И наравно, узорке војне поморске технике, између осталог хидроавион и дубоководни спасилачки батискаф.

Олга бугрова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Igor Zarembo/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА