BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Православно становништво Русије слави Богојављање Господње

Православно становништво Русије слави Богојављање Господње
20.01.2014. год.


Православни верници Русије славе 19. јануара Свечаност Богојављања Господња. Овај празник спада у 12 највећих, главних у црквеној години. Он има своје традиције и обреде. У свим православним храмовима земље тог дана се служи посебна Литургија и врши се велико освећивање воде.

На дан празника Богојављења верници се сећају јеванђелске приче о томе да је Јован Претеча крстио у водама реке Јордан Исуса Христа. Пред микрофоном је настојатељ храма светог благоверног кнеза Александра Невског при МГИМО протојереј Игор Фомин.

- Управо тада се Господ јавио у три лика Свете Тројице. Глас је изговорио: то је син мој љубљени, у којем је моје благовољење, голуб је слетео на Христа, и сам Господ наш је изашао из Јордана.

Као и у многим другим словенским земљама – Грчкој, Србији, Републици Србској, Бугарској, Русији за празник Богојављања освећује се вода. То се врши уочи Богојављења, на дан строгог поста, и на само Богојављање у свим православним храмовима земље. Освећена вода има необичне особине.

Тог дана посећивање Светог Духа освећује водену природу. Сам Господ освећује воду. Она постаје света и лековита не толико од физичких болести, колико од духовних оболења. Преко те воде – велике Агијасме – човек стиче посебну благодет. Ову воду пију на ште срце. Према традицији ноћу уочи Богојављања многи верници теже да зароне у воду, јер сама реч «крштење» на грчком значи зароњавање. Ради тога у рекама, језерима, рибњацима се праве отвори у леду, који често имају облик крста. У Москви, без обзира на температуру 20 степени испорд нуле има много оних, који желе симболично «крштење».

Црква ни од кога не тражи и не забрањује такво зароњавање, каже богослов, доцент Сретенске богословије Москве протојереј Вадим Леонов.

- Ни у једном црквеном канонском документу и богослужбеним статутима нема налога о зароњавању. То је народна традиција за празник Богојављања. Њен смисао је да човек осети оно, што је било пре више од две хиљаде година на Јордану. Традиција не противречи смислу празника, а није неопходна и обавезна за хришћане.

Ове године је у Москви направљено више од 50 отвора на леду. У односу на протеклу годину је то мало. Ниска температура је настала недавно, нису све реке добиле дебели лед. Увек су приликом зароњавања присутни хитна помоћ, МВС и рониоци-спасиоци, као и пољске кухиње са врућим чајем и топлом храном. Неколико десетина хиљада људи је одлучило ноћу уочи Богојављана да очисти у леденој води душу и тело.

МИлена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“

Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба

Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.


Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА