BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руско-јапански преговори: формат „2+2“, Курили на памети?

Руско-јапански преговори: формат „2+2“, Курили на памети?
08.11.2013. год.


Почетком новембра у Токију је одржан сусрет шефова министара спољних послова и одбране Русије и Јапана. Москва и Токијо ће по први пут одржати преговоре у формату 2+2. За „Глас Русије“ коментарише виши научни сарадник Центра јапанских студија РАН Виктор Пављатенко.

По мишљењу Виктора Пављатенка, формат 2+2 је важан за Јапанце. Данас кабинет Синдзо Абеа активира спољну и политику одбране. Ипак, како би се дистанцирао од могућих оптужби за поновно рађање политике јапанског милитаризма и експанзионизма, Токијо свој приступ назива у старту политиком пацифизма. Почевши дијалог у новом формату, Москва у одређеном степену признаје заокрет у спољној политици Јапана, говори Пављатенко:

- Лавров је веома опрезно рекао: ми смо схватили политику активног пацифизма, коју су нам објасниле наше јапанске колеге. Али за Јапанце то има значај- јер они такав формат имају са САД- главним савезником и са Аустралијом, са којом такође имају војни уговор. И данас га имају и са Русијом. То је прилично важно, обзиром на јапанско-кинеске односе.

Ипак, ни у једној званичној изјави која је уследила након преговора у Токију није се чула теза о „кинеској опасности“, говори Пављатенко. Више од тога, министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров је подвукао да садашњи преговори нису усмерени против треће стране. Ипак у коментарима, након преговорајапански преговарачи су скренули пажњу на то Кина представља опасност, а у том смислу и Русија. У Токију су подвукли да је нови формат осмишљен како би приближио позиције Русије и Јапана у вези са бројним темама: безбедност у региону, атомски програм Северне Кореје, тероризма, трговине наркотицима, пиратерије...

Са друге стране, Русија и Кина остварују реално стратешко партнерство. Међу Русијом и Јапаном не постоје претпоставке за такав квалитет односа, говори експерт. Москва признаје да је нови формат односа битан како би се створила атмосфера поверања у интересима стабилности читавог региона.

Само у том случају, могуће је очекивати позитивне резултате и продубљивање руско-јапанске сарадње у сфери међунеродне политике и безбедности, говори експерт.

Андреј Иљашенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА