BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто је потребан Грађански форум Русија-ЕУ?

Зашто је потребан Грађански форум Русија-ЕУ?
07.10.2013. год.


Односи Русије и ЕУ не треба да буду само ствар политичара и дипломата, већ и грађанских активиста. У то су уверни учесници Грађанског форума Русија-ЕУ, чија ће заједничка скупштина протећи у Хагу. Чланови скоро сто невладиних организација са обе стране сматрају: директна сарадња друштава помоћи ће да се изгради простор Велике Вропе, да се утиче на скорије потписивање новог Споразума о партнерству и сарадњи између Русије и ЕУ.

Грађански форум је сасвим млада међународна организација, основана у Прагу 2011. године. Њен назив изазива у памћењу Плишану револуцију у Чехословачкој, када је истоимени опозициони покрет на челу са Вацлавом Хавелом довео до демонтаже комунистичког режима у земљи. А нема ли руско-европски Грађански форум неке револуционарне задатке? Ово питање пред путовње у Хаг смо поставили члану чешке друштвене организације Агора Централ Јуроп Франтишеку Гавлину.

Ако сматрамо револуцијом жељу да ишчупамо омладину из стега социјалне апатије и да је одвојимо од гаџета, онда смо ми револуционари, приметио је он...

- Наша радна група Социјалне и проблеми и цивилно учешће, направљена у оквиру форума, усмерена је на заједнички са Русима пројекат сарадње о цивилном васпитању омладине. На претходној заједничкој скупштини у Санкт-Петербургу договорили смо идеју. Јер слично искуство успешно смо примењивали у Грузији, Молдавији, у Босни и Херцеговини. Желели бисмо да га пренесемо и у Русију према којој нисмо равнодушни. О чему се ради? Данас стасава генерација која се не занима за живот друштва. Омладина не зна основне појмове државног уређења, не жели да учествује у локалној самоуправи, не излази на изборе. Она све поверава политичарима, које затим беспоштедно грди. То се види и у Европи и у Русији.

Како да се преломи ситуација?

- Желимо да научимо младе људе да раде са информацијама, да умеју да их бирају, да воде јавне дискусије, између осталог предизборне. Грађанска активност треба да се учи од школске клупе и затим на факултетима.

Али чешка омладина је и тако увек била суперактивна. Студенти су иницијатори највећих, историјских промена у вашој земљи...

- Да, они постају активни у тренутку кризе. Али у обичном, свакодневном животу, ништа не желе да имају са институцијама власти, било да је то на локалном или централном нивоу. Омладина не ступа у политичке странке, које су зато толико малобројне, да понекад није јасно кога представљају. Ево сада тече кампања за превремене изборе у парламент. Тако само Партија зелених има младе чланове.

Али вратимо се Грађанском форуму Русија-ЕУ. Ко су овде ваши руски партнери?

- Ми управо тражимо таквог партнера, а уједно и средства за реализацију нашег пројекта. Колеге Агоре у Русији су оне организације које се баве питањима грађанског васпитања омладине. У оквиру радне групе има их доста: краснојарска регионална организација Интера, Институт за грађанску активност у Перму и друге. Како бисмо лакше комуницирали, ја сам, на пример, кренуо на течај руског. Још радећи у Грузији и Молдавији схватио сам да је руски језик међународне комуникације на постсовјетском простору.

Гајане Ханова,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА