BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија ће ставити рампу за авганистански хероин

Русија ће ставити рампу за авганистански хероин
14.09.2013. год.


Зауставити наркоагресију из Авганистана, која је постала огромна опасност за националну безбедност земље - тај је проблем размотрен на седници Државног антинаркотичког комитета Русије под председништвом шефа ФСКН Виктора Иванова, одржаној 13. септембра у Чељабинској области.

Разматрање неодложних мера борбе против испорука авганистанског хероина у Русију одржало се у непосредној близини најдуже у свету руско-казахстанске границе. Њена дужина износи 7 и по хиљада километара.

Због свог географског положаја и социјално-економске ситуације Централна Азија, која се граничи с Русијом, постала је транзитна зона, кроз коју се испоручује већи део хероина, односно, 30 тона годишње. И то, 99 одсто дроге се увози преко стражарница граничне контроле. Таква је ситуација настала због акутног мањка техничких средстава и квалификованих стручњака. Изгледа да држава намерава да реши то питање у наредно време. Пред микрофоном је директор ФСКН Виктор Иванов.

- Критичан за формирање наркоситуације у Русији остаје спољни чинилац: опширна производња хероина у Авганистану, који, пре свега, преко казахстанске границе стиже у Русију. Председник је ставио задатак да се више пута повећа ефикасност борбе против шверца и учврсти режим пропуштања робе и људи на граници. Испуњавамо директне налоге, уходавамо међуресорску сарадњу. При томе је ситуација парадоксална. У земљи сваке године спречавамо 60 хиљада покушаја дистрибуције авганистанског хероина, преко шверца се реализује свега 200 кривичних предмета – трећина процента. Практично институт границе не ради у тој ситуацији. То је озбиљан проблем, јер институт границе мора да буде интегрисан у рад специјалних ресора.

Повлачење западних војника из Авганистана, планирано за идућу годигну, према прогнозама, још више ће погоршати ситуацију с наркотрафиком. Иначе, операција савезника, упркос њиховим добрим намерама, постала је узрок ширења криминалног бизниса. Дакле, Русија хтела-не хтела мора да узима у обзир лоше перспективе. Има шта да регулише. Например, све до сада ФСБ не води евиденцију грађана, који прелазе руско-казахстанску границу. Узима се у обзир само њихов број. Међутим, превоз робе и путника од момента формирања Царинског савеза Русије, Белорусије и Казахстана се повећо један и по пут. Само протекле године границу је прошло милион и по возила. Један њихов део је био искоришћен за шверц дроге. И то, криминалци користе нове начине превоза дроге, коју на обичан начин је немогуће открити. Ставе је у горивне резервоаре, рамове аутомобила, пакују као намирнице и индустријску робу. То се чини на фабрички начин – без скупе апаратуре се то не може наћи.

У тим најтежим условима специјални ресори и други органи власти намеравају да додеље авганистанском чиниоцу првостепену пажњу. Према оперативним информацијама, само у северним провинциама Авганистана је усредсређено више од 2 хиљаде нарколабораторија, које делују као индустријско-производни наркокластер, а које раде искључиво за руски смер. У Централној Азији делује 150 крупних наркојединица и 1900 организованих група, у којима се налази 20 хиљада активних чланова и 100 хиљада наркокурира, који учествују у транспортовању дроге у Русију.

Руске власти планирају да опреме границу и створе јединствени систем њеног функционисања, између осталог, консолидовани информативни систем, у којем ће сваки одговорни за неки део посла ресор имати своја пуномоћја. За сада је тај рад незадовољавајући. Кључни задатак је учинити границу механизмом развоја легалних економских и социјалних веза и неодољивом препреком за злочинце. Што се тиче сарадње Русије с њеним суседима, државе ОУКБ намеравају да створе специјани центар за операције против дроге. У његову надлежност између осталог ће спадати акције за спречавање наркотрафика на прилазима – у државама Централне Азије.

Илија Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински лидер је наводно узнемирен што је Пекинг одбио да учествује на његовој „мировној конференцији“ у Швајцарској


У централном делу земље обуздане су активности 32 међународне терористичке ћелије, изјавио је директор ФСБ Александар Бортников.

Хантер Бајден је проглашен кривим за савезна кривична дела ватреног оружја


Вршилац дужности министра за рад и социјална питања Абдул Умари подржао је намеру Русије да искључи овај покрет са спискова забрана

У неким случајевима и до 50% бензина који Кијев додељује заврши у приватним рукама, преноси Страна.уа


Амерички узбуњивач изјавио је да су резултати парламентарних избора у блоку лош знак за америчког председника Џоа Бајдена


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА