BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сирија: неконтролисана енклава Џихада

Сирија: неконтролисана енклава Џихада
25.07.2013. год.


Министарство спољних послова Русије је као „крваве провокације“ окарактерисало деловање сиријских побуњеника против цивилног становништва, махом Курда, на северо-истоку земље. Већ трећи дан Курди се боре против екстремиста. Оружане групације побуњеника, иначе повазане са „Ал Каидом“, држе 200 курдских таоца, махом жена, деце и стараца, и користе их као живи штит. По курдским градовима бесне пожари и масовне пљачке.

Са изјавом руског МСП, подудара се и оцена генерала војне обавештајне службе Израела Авив Кохавија. У Сирији, како је он изјавио у Тел Авиву, формира се „ центар глобалног џихада“, који ће утицати на ситуацију у читавом региону, укључујући и Либан, Јордан и Синајско полустрво. Према речима генерала, у Сирији се окупљају „хиљаде радикалних муџахедина из региона и читавог света и не само поводом свргавања председника Башара Асада, већ и како би у реалност спроводили идеју религиозне исламске државе“, такорећи „исламског емирата“.

Што више држава учествује у сиријском конфликту, тим пре је ситуација све више запетљана и све ју је теже регулисати, рекао је за „Глас Русије“ експерт Института оријенталистике РАН Дмитриј Марјасис. Ова ситуација је алрмантна и то не само за Израел, говори Марјасис:

- Ова ситуација је лоша за све. Лоша је и за Русију. У релативној близини наших граница се формира право „буре барута“ које може да утиче на ситуацију у муслиманским регионима Русије, и у том смислу, најпре на Кавказу. Сећамо се, да када је био рат на Каваказу, тамо је било много бораца- најамника. Ова неконтролисана енклава у Сирији може постати извор нових опасности, са којима би се суочиле и западне државе.

Како саопштавају либански телевизијски канали, најжешћи сукоби се сада воде у сиријској провинцији Рака, у пограничном делу са Турском, око градића Тел Абјад. Најамници- исламисти гађају из ватрног оружја и сам градић,али и околна села, где се сакрило избегло курдско становништво.

Укупан број курдске дијаспоре, која живи по многим државама света, према разним проценма, износи од 30 до 38 милиона људи. Нејвећа заједница Курда живи у Турској, око 18 милиона људи, у Ирану око 8 милиона, у Ираку око 6,5 милиона у Сирији до 2 милиона људи. Неколико десетина хиљада Курда живи у Азербејџану, Јерменији и Русији.

Сиријски Курди су од владе Башара Асада добили веома широку аутономију и спремни су да ратују и да је бране од било кога, каже Александар Игњатенко, председник Института религије и политике.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА