BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бургерномика: евро вреди у Европи различито, али у целини је прецењен

Бургерномика: евро вреди у Европи различито, али у целини је прецењен
17.07.2013. год.


Британски часопис Economist је објавио свеже податке такозваног Индекса Биг-Мака. Вредност бургера у различитим земљама очито одражава ниво социјално-економског развоја и релативно објективну вредност светских валута. Последњи подаци сведоче о даљој рецесији у еврозони: курс евра је неоправдано повећан за 2 одсто, те разлике на нивоу развоја економија различитих земаља и даље остају на високом нивоу.

Нова статистика о индексу Биг-Макка очито показује социјално-економске контрасте у Европи. Најскупљи бургери еврозоне се продају у Финској, где је, полазећи од тих података, евро испао прецењен за 16 одсто. Слична ситуациа је иначе у читавој северној Европи. У такозваним «проблематичним» земљама еврозоне – Грчкој и Португалији – бургери су најјефтинији.

Индекс Биг-Мака се рачуна на основи теорије куповне моћи, само уместо вредности потрошачке корпе се узима цена популарног бургера у различитим земљама. Није случајно Биг-Мак изабран као еталон вредности – ресторани брзе исхране MacDonald’s су представљени скоро у 120 земаља, и то ингредијенти, скоро без изузетка су свуда једнаки. То су хлеб, месо, сир, поврће – односно основне намирнице традиционалне потрошачке корпе. Осим тога, показатељ узима у обзир вредност рада, као и логистике.

На основи вредности бургера може се судити, прво, о савременом односу светских валута, друго, о вероватним променама у валутним курсевима у дугорочној перспективи.

Без обзира на то, што је сам показатељ доста примитиван, по њему се може доста тачно судити о основним тенденцијама социјално-економског раста конкретне земље. Зато ниво цене Биг-Мака потпуно може да буде искоришћен за карактеристику економске ситуације у различитим земљама, - испричао је Гласу Русије шеф аналитичког оделења FOREX Club Андреј Диргин.

- Што се тиче индекса Биг-Мака, безусловно, он се не може назвати репрезентативном оценом економске ситуације. Међутим, уствари, у нашем узајамнозависном свету, можда у већој мери у развијеним земљама или крупним економијама, које се развијају, може се судити према индексу Биг-Мака о стању неке економије.

Иначе, треба узети у обзир да су сваке оцене и прогнозе по правилу увек субјективне. Данас већина економиста сматра да је евро битно прецењен – вероватно, више него за 2 одсто. То је мишлење, између осталих, директора банкарског института ГУ-ВШЕ Василија Солодкова.

- Према мом мишлењу, евро је јако прецењен, пре свега, у односу на долар САД. Ако упоредите цене производа лаке индустрије, цене у Европи и цене у САД-у су сличне номинално – мада је у једном случају евро, у другом долар. Разумљиво је да курс 1,3 евро за долар.

Повећани неоправдано курс валуте ствара компликације, пре свега за извознике, који продају своје производе на спољним тржиштима, јер у овом случају њихва конкурентност знатно пада.

Дакле, без обзира на привидну неозбиљност бургерномике, која се претворила у читав економски правац, цена бургера је добар индикатор општих тенденција развоја економије у конкретној знемљи, као и усмерености политике власти.

ирина Попова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Jim D. Woodward/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА