BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Све палате у једном регистру

Све палате у једном регистру
24.04.2013. год.


Подаци о свим објектима руског културног наслеђа моћи ће да се нађу на Интернету већ наредне године. А неколико година касније земља ће добити потупни електронски Државни регистар ових објеката.

Састављањем регистра бави се Министарство културе Русије. Посао је колосалан, обим огроман, јер по подацима истог тог министарства, у земљи је око 146 објеката културног наслеђа. За сваки од њих већ сада постоји одговарајућа документација, али она је по павилу на папиру, говори заменик министра културе Русије Григориј Пирумов.

- Мислим да до првог квартала 2014. године обрадимо читав масив информација, преведемо га на електронске носаче и имаћемо читаву базу знања.

Али то још није регистар! Сваки од објеката који доспе у електронски списак треба да се посети и прегледа, да се упореде подаци у бази са реалним стањем ствари. Тек тада ће регистар бити заиста спреман. По плановима министарства културе то ће се десити најкасније 2018. године. И тек тада Државни регистар ће постати правно значајан, њега ће моћи да користе државни органи, привредници. Није тајна да се многи објекти изграђени протеклих векова налазе у жалосном стању. У погледу таквих објеката министарство културе има занимљиву замисао, говори Григориј Пирумов.

- Ми кажемо приватном инвеститору: узми овај објекат и доведи у ред. Дајемо ти рок – 5 година. За пет година инвеститор плаћа најам, као да је то већ урађен објекат, тачније високи најам. Али чим инвеститор испуни своје обавезе на ремонту објекта, њему се утврђује повлашћена тарифа: једна рубља за квадратни метар. Тачније ми стимулишемо инвеститоре да брзо заврше рестаурацију, уложе новац у објекат и даље га одржавају.

Услови назив идеје је „издавање за рубљу“. Добра идеја у принципу, али њена реализација изазива питања, прокоментарисала је у интервјуу за Глас Русије представник Савезног друштва за очување споменика историје и културе Александра Корољова.

- У Москви је то још могуће. Москва је велики град, богат. А негде у провинцији ко ће се наћи? Далеко од путева узети вилу, обновити је, то је велики новац. И шта даље? Живети у њој? Правити уметничку школу? Не знам... Једино директно потомци ће хтети да се тако нечег лате. Примери постоје: у Архангелској области људи су уложили новац, направили из племићке куће дом културе за локалне становнике...

Осим свега осталог, Јединствени државни регистар ће показати ко и како користи културне објекте тренутно. Сасвим је могуће да ће некоме ови објекти бити одузети.

Рита Болотска,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/izarbeltza/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су током дана извеле серију напада на циљеве на територији Украјине, укључујући Полтавску и Дњепропетровску област. На интернету су се појавили снимци уништења Су-27


Нове мере су усмерене на компаније у земљама попут Кине у покушају да „обесхрабре“ трговину са Москвом

Споменик "Крила слободе" Бошњаци су изградили на србској земљи на Жучи коју је од власника Срба откупила сарајевска општина Нови Град по мизерној цијени од четири КМ по метру...


Зараћене стране наводно нису успеле да постигну споразум о примирју и ослобађању талаца

Споразум са Пекингом има за циљ да консолидује водећу улогу Русије у истраживању свемира, саопштила је Москва


Украјински лидер је наводно узнемирен што је Пекинг одбио да учествује на његовој „мировној конференцији“ у Швајцарској


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА