BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија, Кина и тигрови

Русија, Кина и тигрови
28.03.2013. год.

Кинески научници посетили су национални парк Земља леопарда у Приморју. Они намеравају да склопе са руским колегама споразум о сарадњи на очувању амурског тигра.

Почетком 2013. године стартовао је програм Кинеске академије наука за проучавање и очување амурског тигра у пограничним територијама са Русијом. У оквиру овог програма група стручњака из Кинеске академије наука и националног парка Чанбајшан састала се са својим руским колегама. У Земљи леопарда експерти за тигрове су размотрили перспективе руско-кинеске сарадње. Било је одлучено да се потпише билатерални споразум у априлу 2013. године, рекла је за Глас Русије заменик директора националног парка Земља леопарда Јелена Саламанова.

- Кинеска страна врло је заинтересована за сарадњу са Русијом, пошто руски научници имају колослано искуство у проучавању амурског тигра. Њима је потребна подршка руске стране, посебно у почетним фазама реализације свог пројекта.

У перспективним плановима Русије и Кине је утврђивање трансграничних територија за очување далекоисточног леопарда и амурског тигра. А за сада сарадња ће се одвијати у формату информационе размене, истиче Јелена Саламанова.

- Када започне етапа реализације плана, руски научници ће учествовати у њему на кинеској страни. Такође се планира долазак кинеских стручњака у Русију, како би се обучили одређеним методама које користимо.

Национални парк Земља леопарда обједињују заштићену територију Кедрова пад и Леопардови. Површина износи 262000 хектара. Програм очувања амурског тигра делује у Приморју већ 10 година. За то време, по речима салманове, руски научници су нагомилали огромно искуство у проучаању и заштити ретких грабљиваца.

- На нашој територији обитава око 10 амурских тигрова. У поређењу са претходним годинама, када су на нашој територији била 2-3 примерка, њихова бројност се нагло увећала. Тигрови код нас живе добро.

У Кини тигрови обитавају у Хунчунском резервату. То су заштићене територије, мада се режим заштите тамо разликује од руског. Кинеској страни непозната је бројност тигрова и леопарда који тамо обитавају, зато што се до данас нису вршили никакви прорачуни. Стручњаци немају довољно искуства. Ипак у фебруару 2013. године уз подршку руских научника било је планирано пребројавање животиња по траговима у снегу и помоћу фотоклопки.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА