BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Британци стварају лош имиџ својој краљевини

Британци стварају лош имиџ својој краљевини
30.01.2013. год.

Британске власти намеравају да покрену антирекламу своје земље у Румунији и Бугарској. Представљајући Велику Британију у најнеповољнијем светлу, Лондон се нада да ће таквим поступком одвратити потенциајлне имигранте чија бујица може да нагрне у Уједињено Краљевство наредне године. Управо тада ће се завршити рок важења квота за улазак у земљу грађана нових чланица ЕУ.

2007. године Велика Британија је решила да искористи право седмогодишњег одлагања отварања својих граница за нове чланове ЕУ – Румуније и Бугарске. 2004. године, при првом таласу проширења ЕУ, када су тамо ушле Словенија, Пољска, Мађарска, Чешка, Летонија, Литванија, Естонија, Словачка, Кипар и Малта, Лондон то није учинио. Због чега је касније жалио, говори директор европских програма Центра за проучавање постиндустријалног друштва Јекатерина Кузњецова.

- Када је у ЕУ ушло 10 држава, углавном земаља Источне Европе, био је предвиђен неки прелазни период за отварање тржишта рада. Али Велика Британија је била једна од оних земаља које су одмах решиле да отворе своје тржиште за нове чланове ЕУ. Пошто су друге земље, између осталог Француска и Немачка, биле за ове грађане затворене, основни прилив миграната се упутио управо у Велику Британију. То је неколико стотина хиљада људи.

У принципу, не сме се рећи да су дошљаци постали неиздрживо бреме за социјалну инфраструктуру Велике Британије. Већина се успешно запослила, за материјалну помоћ и медицинско осигурање обраћало се не тако много миграната. Али ипак земља није могла тако лако да „превари“ толико нових становника. Уз то домаће становништво је периодично изражавало незадовољство таквом најездом дошљака. Зато се у другом таласу имиграције Лондон потрудио да се максимално огради. Прво је увео 7-годишњи карантин за Румуне и Бугаре. Сада мења тестове за досељенике. Како би имали право да ступе на британску земљу, они треба да знају не само како се одвија разговор приликом пријема на посао и да познају особености банкарског ситсема, већ и да буду у току спортскх достигнућа земље и историјских догађаја. Како су звали адмирала који је погинуо у поморској бици 1805. године, чији споменик стоји на Трафалгар скверу у Лондону? Који споменик праисторијског периода још увек стоји у грофовији Вилтшир – таква питања ће бити део испита. Препоставља се да онај ко га успешно положи имаће три месеца да се запосли. У противном имигранту прети депортација.

Лондон се на све начине труди за залупи врата пред новим дошљацима, посебно пред Румунима, који имају најнегативнији имиџ у Европи, истиче шеф катедре за политику ЕУ МГИМО Олег Барабанов.

- Румунија је постала основни „траблмејкер“ у ЕУ, углавном у романским земљама. Између осталог у Италији је ојачала криминална компонента када се увећао прилив миграната из Румуније. Италијанска полиција отворено објављује да управо Румуни рекетирају кокаинску мафију. Низ италијанских политичара чак је дао предлоге да се ограничи улазак Румуна у Италију. Сада када нестају привремене радне квоте, Енглези се плаше да могу да понове судбину Италије у том погледу.

Британци снимају видео спотове о вечно лошем времену на Магловитом Албиону, о високом нивоу незапослености, о малим платама нискоквалификованих службеника. Истина, имиџмејкери земље не објашњавају како се то уклапа са претходним тврђењима британских политичара да је Велика Британија савремено напредно друштво у величанствено место за живот.

Наталија Коваленко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Mike_fleming/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вршилац дужности министра за рад и социјална питања Абдул Умари подржао је намеру Русије да искључи овај покрет са спискова забрана


У неким случајевима и до 50% бензина који Кијев додељује заврши у приватним рукама, преноси Страна.уа

Амерички узбуњивач изјавио је да су резултати парламентарних избора у блоку лош знак за америчког председника Џоа Бајдена


Његов шеф кабинета Андреј Јермак је де факто владар државе, тврдили су критичари агенцији

Немачки и француски лидери требало би да се повуку након што су претрпели штетне поразе на изборима за ЕУ, тврди бивши руски председник


Допуштање руске победе у сукобу лишило би Америку приступа огромним минералним ресурсима, изјавио је Линдзи Грејем


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА