BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

БНД се све више фокусира на Балкан

БНД се све више фокусира на Балкан
30.11.2017. год.


Немачка агенција за спољно обавештавање БНД све се више фокусира на Балкан, а посебно на Босну и Херцеговину с муслиманском већином, која је под растућим утицајем земаља Персијског залива, наводи „Дојче веле".

БНД је све више забринута због исламистичких тенденција у БиХ, пише немачки дневник „Берлинер цајтунг“, позивајући се на изворе у обавештајној заједници, а наводи и да немачка обавештајна агенција такође усмерава пажњу на целокупан нестабилан балкански регион.

Како стоји у тексту берлинског листа, БНД сарађује са другим обавештајним службама у својим активностима везаним за Балкан, а шеф БНД-а Бруно Кал је пре две недеље описао Босну и неколико других бивших југословенских република као потенцијално „крхке државе“.

У тексту који је немачки лист јуче објавио, Саудијска Арабија и друге земље Персијског залива улажу велике суме новца како би у босанском друштву рашириле строго вехабистичко учење о сунитском исламу.

Такође се наводи да су саудијске добротворне организације издвајале велике количине новца за изградњу места за молитве, укључујући џамију краља Фахда у Сарајеву, највећу џамију на Балкану, којом, како пише берлински лист, управљају вехабије.

Лист напомиње да се муслиманско становништво генерацијама чврсто држало веома либералног тумачења ислама, а да су ту перспективу јачале власти у секуларној бившој Југославији.

Међутим, напомиње „Дојче веле“, верске поделе разбуктале су се током распада Југославије ’90-их, а од тада је утицај вере у порасту.

„Дојче веле“ пише и да су током рата добровољци из разних блискоисточних земаља путовали на Балкан како би удружили снаге са Бошњацима, те да су многима после рата издати босански пасоши и да су потом почели да регрутују младе за своју верску борбу.

Уз то, стотине људи из Босне путовало је на Блиски исток како би се придружили џихадистичким екстремистима протеклих година, а слични случајеви пријављени су и на Косову и у Албанији, закључује „Дојче веле“.

Још један проблем је, како наводи „Берлинер цајтунг“, то што је Босна била део такозване балканске руте током прилива избеглица 2015. године.



  • Извор
  • фото: athina984.gr/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник

Руске трупе су ноћу извеле серију беспилотних летелица камиказа на различите циљеве украјинских формација. У Гребенки, Кијевска област, Герани су погодили складишта нафте у Харк


Мађарски премијер тврди да се ЕУ приближава тачки без повратка у Украјини која би могла довести до војног сукоба са Русијом.

Тренд је углавном био вођен секторима који нису ресурси, рекао је председник


Руске трупе су извршиле ударе на положаје Оружаних снага Украјине у позадинским областима територије под контролом кијевског режима, укључујући и област Хмељницки. ОСУ су изврши


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА