BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД у Сирији: Или с Русијом или „аут“

САД у Сирији: Или с Русијом или „аут“
09.02.2016. год.


Пропаст преговора у Женеви практично је онемогућио Сједињене Америчке Државе да маневришу у сиријској кризи, пише аналитичар Фискал тајмса Патрик Смит.

Током преговора учесници мировног процеса нису успели да утврде ко су ти „умерени сиријски опозоционари“ у које се уздао Вашингтон, борећи се било против терориста ДАЕШ-а, било против армије Башара ел Асада, али може бити и против обеју страна.

Аналитичар скреће пажњу на два догађаја која су променила преговарачке позиције учесника процеса – то су напредовање армије сиријске владе ка Алепу и планови Саудијске Арабије да упути војску на бојно поље.

Поред тога, појачава се и активност другог регионалног савезника САД у коалицији — Турске.

Циљеви Анкаре и Ријада су јасни: док су то, у првом случају, преврат у Дамаску и уништење Курда, у другом је реч о „секташком рату“ у којем су Саудијци губитничка страна.

Главно питање за САД као лидера коалиције јесте: како се то уклапа у стратешке циљеве Вашингтона?

„За Обамину администрацију наступа тренутак истине. Две године Бела кућа није могла прецизно да одреди своје намере – то је била или кампања против ДАЕШ-а, или борба против режима сиријског председника Башара ел Асада, а овакви маневри сада су сами по себи постали проблем“, сматра новинар.

Амерички председник и државни секретар Џон Кери сами су себи направили замку, не успевши да одреде стратешке циљеве, а у постженевској ситуацији то Вашингтону не доноси ништа добро.

Тешко да ће Вашингтон пронаћи излаз из ове компликоване ситуације, када је неопходност заједничке борбе против заједничког циља очигледна. Једина ефикасна варијанта и даље је „уједињени фронт“ с Русијом, што су Американци покушавали да избегну током целог дипломатског процеса, сматра Смит.

Шефови дипломатије двеју земаља Сергеј Лавров и Џон Кери, чини се, слажу се у томе ко треба да буде главни непријатељ за све који су увучени у кризу – то је ДАЕШ.

Они разумеју да ће свргавање сиријског председника Башара ел Асада довести до „нове Либије“ – ослабљене државе и жаришта нестабилности.

Слагање Лаврова и Керија можда није довољно за успех мировног процеса јер у Белој кући нема јединства у вези са сиријском кризом. Кери говори једно, а људи који испоручују оружје раде друго, додаје аналитичар.

„Наступа моменат када је потребно бити разуман. Или у целини усмеравате своју политику на борбу против ДАЕШ-а, што ће захтевати прегруписавање састава коалиције, или ће вам стварни учесници процеса показати врата“, закључује аналитичар.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА