BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Арапско пролеће после пет година – нестабилност и деструкција

Арапско пролеће после пет година – нестабилност и деструкција
26.01.2016. год.


Пет година након Арапског пролећа, током којих су демонстрације и протести довели до рушења лидера многих земаља на Блиском истоку и северу Африке, можемо рећи да су те побуне биле „отворени позиви дестабилизацији целокупног региона“, сматрају стручњаци.

Ове недеље се обележава пета годишњица почетка побуне у Египту и рушење владавине Хоснија Мубарака.

Млади Египћани, који су предводили побуну, били су охрабрени револуцијом која се догодила свега месец дана раније у суседном Тунису, рекла је за Спутњик професорка са Лејк форест колеџа САД Гада Талами.

„Сви су претпостављали да ће режим Мубарака остати заувек на снази. Међутим, одједном млади људи су добили ветар у леђа и осетили моћ масе иза себе, као и њихову спремност за акцију“, рекла је она.

Гада Талами је истакла да је Арапско пролеће имало катастрофалне последице, како за Египат, тако и за друге земље арапског света, уместо да створи слободу и демократију, како је и било замишљено.

„Арапско пролеће је било само позивница за дестабилизацију целокупног региона“, нагласила је она.

Истовремено, директор Галф Института из САД Али ел Ахмад сматра да су многи арапски народи десетинама година били потискивани деспотским владама, док су протести у Тунису 2010. године инспирисали Арапе у целом региону да се домогну сопственог достојанства.

Према његовим речима, главна препрека у остваривању Арапског пролећа била је у томе што су силе, које су финансирале побуне, настојале да резултат тог хаоса претворе у сопствену корист.

„Жеље свих активиста који су предводили Арапско пролеће не могу реализовати они који су тренутно на власти у арапском свету“, истакао је он.

И лидер покрета „Малколм екс“ Суканд Чандан сматра да је Арапско пролеће највећа катастрофа која је погодила Арапе у последњих 50 година.

Говорећи о Либији, додао је, уништење те земље не би се догодило да побуне нису организоване претходно у Тунису и Египту, чији наследници сада воде рат са екстремистима ДАЕШ-а.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник

Руске трупе су ноћу извеле серију беспилотних летелица камиказа на различите циљеве украјинских формација. У Гребенки, Кијевска област, Герани су погодили складишта нафте у Харк


Мађарски премијер тврди да се ЕУ приближава тачки без повратка у Украјини која би могла довести до војног сукоба са Русијом.

Тренд је углавном био вођен секторима који нису ресурси, рекао је председник


Руске трупе су извршиле ударе на положаје Оружаних снага Украјине у позадинским областима територије под контролом кијевског режима, укључујући и област Хмељницки. ОСУ су изврши


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА