BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Расте тражња - слонови ишчезавају

05.12.2014. год.


Ових дана је Агенција еколошких истраживања објавила извештај, посвећен проблему убијања слонова у Танзанији и илегалном продајом слонове кости. Један од главних закључака еколога је да на истребљивање афричких слонова у значајној мери утиче раст потражње слоноваче у Кини.

Танзанија је од 2006.године због ловокрадица изгубила више слонова него било која друга држава. Само током прошле године било је убијено 10 хиљада слонова, односно готово по 30 словона дневно, говоре аутори извештаја. Посебно је на мети ловокрадица био парк Селуз на југу Танзаније. 2006.године је тамо било око 70 хиљада слонова, а прошле године свега 13 хиљада.

Од 1989.године, у свету је била потпуно забрањена продаја слонове кости. Ипак, 1999.године у оквиру Конвенције о међунраодној трговини врстама дивље флоре и фауне које изумиру, била је издата дозвола за привремену продају 50 тона кости Јапану. Кинеске власти биле су тада увређене том одлуком. У Пекингу су изјавили да овај корак ситуацију чини нејасном, јер испада да је трговина слоновачом поново дозвољена. Ипак, 2008.године, када је било изложено 102 тоне слонове кости конфисковане од афричких ловокрадице, Кина је била главни купац, купивши 62 тоне, а остали део је припао Јапану.

Обе званичне продаје слонове кости биле су организоване са циљем да се подрије црно тржиште. Међународни службеници су сматрали да ће слонова кост која је легалним путем стигла до главних држава потрошача, уништити тржиште ловокрадица. Ипак и Токио и Пекинг су распродали све количине слоноваче по аукцијским ценама, што је довело до пораста продаје на црном тржишту.

Према подацима Агенције еколошких истраживања веома често незакониту трговину слоноваче врше управо дипломате. Како тврде аутори извештаја, током периода посета кинеских дипломата Танзанији, потражња расте. „Када долазе гости и то читаве делегације, то је одлично време за бизнис“- аутори извештаја цитирају власника танзанијске транспортне комапније Сулејмана Мочиву, који тврди да је помагао кинеским дипломатама при превозу слонове кости.

Кинеске власти оповргавају све ове оптужбе. Коментаришући податке британског извештаја, званични представник кинеског Министарства иностраних послова Хун Леи рекао је да су све оптужбе неосноване и да су „све то клевете које имају за циљ да баце сенку на предстојећу посету председника Танзаније Кини“.

Кинеске власти су усвојиле читав низ мера за пресецање илегалне трговине слоновачом. Неколико година уназад у Кини је била потпуно забрањена продаја слонове кости путем интернета. У јануару ове године у Кини је била одржана акција паљења 6 тона слонове кости, као врста опомене поводом илегалнетрговине слоновачом.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/ Gopal Vijayaraghavan/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА