BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Напетост због НАТО носача у Боки

18.11.2014. год.


Упловљавање италијанског ратног брода у црногорске воде подигло тензије. Једни тврде да је реч о провокацији, други да нема разлога за бригу.

Упловљавање једног ратног брода из флотиле НАТО у Бококоторски залив, италијанског носача авиона „Кавуро“, највећег који је та земља произвела од краја Другог светског рата, подигао је тензије у Црној Гори. Усидрен код Тивта, носач плени пажњу импозантним изгледом - дужине је 244 метра, ширине 39 и газа 8,7 метара. Уз то, уз редован број чланова посаде (451), на њему су још и 203 припадника ваздухопловног особља, 140 чланова командног и штабног особља РМ Италије и 325 морнаричких пешадинаца. Уз све, грдосија је „завеслала“ у залив баш када су односи Запада и Русије поново постали затегнути попут струне.

- Не видим разлог подизања тензија, јер су досад црногорске луке Бар, Тиват и Котор прихватиле око 25 ратних НАТО бродова - каже за „Новости“ Александар Дедовић, извршни директор НВО „Алфа центар“, која је промотер приступања Црне Горе у ову војну алијансу. - Реакције изазива тренутна геополитичка ситуација и пољуљани односи Запада и Москве.

Дедовић подсећа и да су у црногорске луке упловљавали и ратни бродови Руске флоте.

- Дешава се и то да земље које су чланице НАТО прихватају руске бродове и подморнице у њихове територијалне воде или на ремонт, и у томе нико не види „смак света“. Црногорско море и луке треба да буду широм отворене за све бродове, подморнице и заставе које овде долазе са пријатељским намерама - поручује Дедовић.

Има и другачијих мишљења. Потпредседник Нове српске демократије Страхиња Бујалић долазак НАТО носача авиона у „невесту Јадрана“ тумачи као провокацију већине грађана Црне Горе, али и Русије:

- Јер, упловљавање овог носача авиона се мора посматрати и у констелацији нових односа на међународној сцени, односно, свеукупног политичког, економског, а посебно војног јачања и утицаја Русије - рекао је Булајић.

СУВЕРЕНИТЕТ

Чланство Црне Горе у НАТО подржава 35 одсто грађана, док их је против 45, а 20 одсто је још увек неопредељено.

- Чему чланство, ако се њиме, у политичком смислу, губи суверенитет не само над војском него и над територијом - каже за „Новости“ проф. Радан Николић, председник Удружења бораца ратова Црне Горе од 1990. године.

В. Кадић,



  • Извор
  • novosti.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА